34. ročník Ekofilmu začne už šestého října

Mezinárodní filmový festival o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví se už po dvanácté uskuteční v jižních Čechách. I letos nabídne bohatý program plný promítání nejen soutěžních filmů, ale i diskuzí, přednášek, besed, work shopů na témata životního prostředí a přírodního a kulturního dědictví. Mottem letošního ročníku je „Rok planety Země”, které je zaměřeno převážně na geologii.

Pro novináře jsou připraveny dvě tiskové konference, na kterých bude letošní ročník představen podrobněji. 18. září se v 10 hodin uskuteční první tisková beseda s promítáním v kině MAT na Karlově náměstí v Praze 2 a o týden později, 25. září v 11 hodin v kině Kotva, ul. Lidická 2110 v Českých Budějovicích.

Že bude o čem hovořit a z čeho vybírat, napoví několik úvodních informací:

Filmový maratón, doplněný o řadu dalších doprovodných akcí, bude odstartován 6. 10. večer v českobudějovickém kině Kotva evropskou premiérou kanadsko – francouzského filmu Změny klimatu – Blýská se na časy. Toto dokumentární drama situované do roku 2075 ukazuje na osudech tří postav žijících v Evropě, Africe a v polární oblasti přímé důsledky klimatických změn. Film Changing Climates, Changing Times je založen na nejnovějších vědeckých poznatcích. Zahajovací den volně zakončí v kinokavárně hudební setkání s protagonisty Jasné páky spojené s ukázkami filmu o kapele.

Oficiální zahájení letošního ročníku proběhne 6. října v 17 hodin u kinematovlaku na nádraží v Třeboni za účasti „výpravčího” a „průvodčího” celého Ekofilmu, Jaroslava Duška a významných „cestujících”, představitelů zúčastněných jihočeských měst, festivalu a jeho partnerů. V 18.30 pak začne v kině Světozor, v Třeboni na náměstí, promítání filmu Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí s Jaroslavem Duškem v hlavní roli.

Kinematovlak bude již podruhé součástí Ekofilmu a letos se stane jeho významnou, samostatnou součástí. V Třeboni se zdrží do úterý 7.10., 8. – 9. 10. bude ve Veselí nad Lužnicí, 10.-11. 10. pak bude stát v poslední stanici, v Boršově. Ve vlaku se uskuteční dopolední a odpolední promítání pro školy, podvečerní a večerní hodiny jsou rezervovány pro veřejnost. K vidění budou zajímavé filmy a besedy s jejich tvůrci. A pozor, Jaroslav Dušek přijede osobně zkontrolovat účast diváků. Kdy to ale přesně bude, to zůstává překvapením.

Program bude probíhat také na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity od úterý 7. 10. do čtvrtka 9.10.

V pátek 10.10. se Ekofilm přestěhuje do Českého Krumlova, kde bude mít zázemí v Městském divadle a některé akce se uskuteční v kině J&K a v sálech Prelatury. Tradiční nabídkou návštěvníkům budou individuální projekce všech přihlášených filmů na projekčních místech v Městském divadle. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěžní sekce Ekofilmu proběhne v sobotu večer, také v Městském divadle, kde budou v neděli dopoledne všechny vítězné filmy promítnuty.

Další součástí festivalu budou dvě divadelní představení za účasti Jaroslava Duška a čtyři doprovodné výstavy, mezi nimi i výstava fotografií Jiřího Kučery z natáčení filmu Báječní muži s klikou, jehož promítání a setkání s tvůrci po třiceti letech proběhne v sobotu odpoledne v kině J&K. Po celý říjen bude také v českobudějovickém kině Kotva k vidění výstava fotografa a sociologa Rudolfa Šmída „Home made” neboli traktory doma dělané. Vernisáž se uskuteční 7.10.

Těšíme se na vás!

Více informací najdete na www.ekofilm.cz

Scroll to Top